Choď na obsah Choď na menu
 


High School Musical 1

 

High school musical je úspešný americký film. Na televízne obrazovky ho uviedli 20. januára 2006 a odvtedy je medzinárodným trhákom. V USA ho počas premiéry videlo 7,7 milóna divákov. Vznikli aj ďalšie 2 pokračovania: High School Musical 2 (2007) a High school musical 3: Posledný rok (2008).

 

O čom je HSM 1:

Počas silvestrovskej oslavy sa stretnú dvaja mladí ľudia: Troy Bolton (Zac Efron) je kapitán basketbalového družstva na strednej škole East High, Gabriella Montezová (Vanessa Anne Hudgensová) je mladá úspešná študentka. Obaja zistia, že vedia dobre spievať a chceli by sa tomu venovať. O pár dní sa stretávajú na East High, kde Gabriella začne chodiť do školy. Na tejto škole každý musí robiť len to, čo musí: basketbalista nemôže byť pekár, ani spevák, bifľoši sa nesmú rozprávať s ostatnými... Preto im Troy ani nepovie, že by sa chcel venovať spevu. Vie, že by to jeho kamarát Chad Denfort (Corbin Bleu), nopochopil. Gabriella si nájde novú priateľku Taylor MacKessiovú (Monique Coleman), ktorá ju ihneď príme do desaťbojárskeho týmu na vedeckú olympiádu. Nik netuší, že účasť Gabrielly má na tom rozmaznaná a bohatá blondína Sharpey Evansová (Ashley Tisdale) a jej rovnako nadaný brat Ryan Evans (Lucas Grabeel). Sú prezidentmi dramatického klubu a nedovolia, aby im niekto ,,vyfúkol rolu" v jarnom muzikáli. Troy a Gabriella však potajomky prídu na konkurz, ktorý vedie šéfka dramatického klubu, pani Darbusová (Alyson Reedová) a mladá, nadaná, ale hanblivá klaviristka Kelsie Nielsenová (Olesya Rulinová). Tá musí pre Sharpey a Ryana písať pesničky. Troya kamaráti nepochopia a neskôr Chad a Taylor vymyslia plán, no nedopadne to podľa ich predstáv. Troy a Gabriella sa pohádajú. No neskôr sa zmieria. Keď sa Sharpay dozvie, že postúpili aj Troy s Gabriellou do druhého kola konkuzu, plánuje pomstu. Presunie deň 2. kola konkurzu na piatok, kedy je dlho očakávaný basketbalový zápas a vedecká olympiáda. No ,,Vedci" a basketbalový tím "Tigri" vymyslia spôsob, ako stihnúť obe aktivity. Stihnú aj konkurz a prekvapia aj otca Troya, ktorý si myslel, že basketbal je najdôležitejší.

 

O čom je HSM 2:

Na East High v Albaquerku je koniec školského roka. Sharpey (Ashley Tisdale) a Ryan (Lucas Grabeel) Evansovci plánujú letný pobyt v Lava springs - hotelovom rezorte ich otca. Sharpey chce prekaziť lásku mladého basketbalistu Troya Boltona (Zac Efron) a usilovnej študentky Gabrielly Montezovej (Vanessa Anne Hudgens), preto pozve Troya do Lava Springs pracovať. Troy však pozve celý tím Wildcats aj ,,šprtov". Ich šťastie však naruší Sharpey, ktorá po manažérovi Thomasovi Fultonovi (Mark L. Taylor) posiela Troyovi rôzne vymoženosti. Troy sa stáva namysleným a Gabriella ho opustí. No Troy si uvedomí chybu a všetko napraví.

Piesne

What time is it? (Wildcats)

Fabulous (Sharpay, Ryan, ,,Sharpetky")

Work this out (Troy, Gabriella, Chad, Taylor, Wildcats)

You are the music in me (Gabriella, Troy a Wildcats)

Humuhumunukunukuapua´a (Sharpay a Ryan)

I don´t dance (Chad a Ryan)

You are the music in me (Sharpay)

Gotta go my own way (Gabriella a Troy)

Bet on it (Troy)

Everyday (Gabriella, Troy a Wildcats)

All for one (Všetci)